Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?
Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

Ako si šnurovť topánky

Kožena bota

 

Pekné slnečné počasie láka von na turistiku, stále viac a viac nadšencov. Vedieť si správne  zašnurovať vaše turistické topánky je jedna z najdôležitejších vecí predtým, ako vyrazíte. Pretože topánky ktoré tlačia vám veľmi rýchlo pokazia radosť z pohybu na čerstvom vzduchu. Aby ste sa vyhli otlakom a pľuzgierom, musia vám trekingové alebo turistické topánky perfektne sadnúť a  správne šnurovanie vám s tým významne pomôže. Tu sa dozviete, čo je dôležité, pokiaľ ide o šnurovanie.

Pri pešej turistike vám pľuzgiere na nohách môžu riadne znepríjemniť život - najmä ak plánujete  túru na viac dní v kuse. Že je maximálne dôležité, aby trekové alebo turistické topánky dokonale padli nemusíme ani zdôrazňovať. Pri kúpe obuvi je najlepšie spoľahnúť sa na rady v špecializovanom obchode a vyskúšať rôzne modely, kým nenájdete ten, ktorý vám padne najlepšie.

Tip: Kupujte si turistické topánok popoludní. Vaše nohy sú o niečo väčšie / objemnejšie/ ako ráno keď vstanete. Viac to odráža stav vašich nôh pri pešej turistike, pri ktorej zvyčajne trochu opuchnú.
Správna obuv však nezaručuje, že vám obuv pri turistike /dlhšom chodení/ nespôsobí pľuzgiere. Je veľmi dôležité venovať pozornosť niekoľkým veciam kým si zašnurujete topánky predtým ako vyrazíte na túru a aj počas túry.

 

šnurovanie1 šnurovanie2

 

Základy správneho šnurovania turistických topánok


Jazyk sa musí byť umiestnený do stredu.

Jazyk topánky (chlopňa) skĺzavajúci do strany môže spôsobiť nepríjemný tlak - najmä ak sa pri tom vytvorí záhyb. Ťah šnúrok tak nemôže byť rovnomerne rozložený. Uistite sa, že jazyk je v strede a občas, aj počas túry skontrolujte, či je všetko stále na svojom mieste. Niektoré turistické topánky majú tiež háčik, ktorý fixuje jazyk v strede.

Z času na čas si šnúrky skontrolujte.

Pol hodiny po tom, ako ste začali s pešou túrou, by ste si mali turistické topánky znovu rozviazať a zašnurovať, pretože chodidlo sa mení v dôsledku aktivity a teploty. Rovnako pri dlhších túrach je dobré z času na čas znova rozviazať a zaviazať topánky.

 

Dvoj zónové šnurovanie
Bežne keď si obúvate svoje turistické topánky, môžete mať pocit, že sú v hornej časti veľmi pevné, zatiaľ čo v spodnej časti nemáte dostatočnú oporu alebo naopak. Dvoj zónové šnurovanie vám pomôže vytvoriť komfortný pocit v oboch oblastiach nezávisle.
Pri ceste do kopca sa odporúča zašnurovať spodnú časť o niečo pevnejšie. Takto získate väčšiu stabilitu. Voľné šnurovanie v hornej časti topánky vám poskytne väčšiu slobodu pohybu.

Z kopca je dobré zašnurovať pevnejšie aj hornú časť topánky. Pomáha to pri spevnení chodidla a zabraňuje kĺzaniu dopredu.

 

Šnurovanie v dvoch zónach vyžaduje zacvakávací háčik  (zaisťovacie očko), ktorý má väčšina turistických topánok. Jedná sa o očká pri prechode z priehlavku na časť nad členkom, ktoré sú o niečo ďalej ako ostatné očká.  Prevlečte šnúrky zhora nadol cez zaisťovacie očko a vytvorte dva pevné  body. Takto sa vytvoria dve samostatné zóny a šnurovanie vám perfektne spevní nohu v priehlavku aj v hornej časti nad členkom.

 

Tip na čítanie: KTORÝ BATOH JE PRE MŇA VHODNÝ?

Aký batoh je pre mňa najlepší.

 

Technika kladky
Je to obzvlášť nepríjemné, keď päta pri chôdzi nedrží pevne ale hýbe sa hore dole v topánke. Päta sa pri každom kroku trie o topánku a spôsobuje bolestivé pľuzgiere a odreniny. Technika kladky poskytuje nápravu:
S touto technikou šnurovania prevlečiete šnúrky priamo z posledného očka do dvoch háčikov. Šnúrky nekrížte. Potom prevlečte opačný koniec protiľahlej šnúrky so šnúrkou ktorá spája očko s háčikom. Ak teraz potiahnete za šnúrky  noha vám vkĺzne hlbšie do topánky. Päta má väčšiu stabilitu a menšie trenie. Nad „kladkou“ si normálne zaviažete topánku.

 

La Sportiva topánky

Vynechajte prekríženie šnúrok a uvoľnite tak otlačené miesta.


Ak už máte na nohe otlaky alebo si všimnete, že vás topánky tlačia naboku alebo v prednej časti chodidla, môže vám pomôcť nasledujúci trik: Jednoducho vynechajte prekríženie šnúrok v príslušnom bode a prevlečte šnúrky priamo z očka. do očka na tej istej strane.. To dá nohe trochu viac priestoru v tomto mieste a poskytne vám úľavu.


Používajte správne šnúrky do topánok.


Šnúrky turistických topánok zodpovedajú topánke. Nemali by ste ich zbytočne meniť. Pretože na jednej strane sa hrúbka šnúrok presne zhoduje s priemerom očiek a umožňuje zacvakávacím  háčikom /očkám/  aby správne fungovali. Jednak na druhej strane sú šnúrky flexibilné, takže sa dokonale prispôsobia tvaru obuvi a chodidla. Ak namiesto toho použijete pevné šnúrky, táto flexibilita sa stratí, čo má za následok že sa môžu robiť otlaky. Ak je šnúrka poškodená alebo roztrhaná, stojí za to nájsť vhodnú náhradu pred ďalšou túrou, namiesto toho, aby ste použili prvé šnúrky na ktoré natrafíte.

 

La Sportiva topánky La Sportiva topánky

 

 

Používajte vhodné turistické ponožky aby ste sa vyhli otlakom.
Používanie správnych ponožiek, je jednou z najdôležitejších vecí ako sa vyhnúť otlakom a pľuzgierom. Na problematických miestach ako sú päta a chodidlo sú konštruované tak aby tlmili dotyk nohy s topánkou /mäkké, hrubšie zóny/Zvlášť u nepremokavých topánok sú nevyhnutné ponožky ktoré absorbujú pot, bez toho aby ste mali pocit vlhka. Merino ponožky sú v tomto prípade dobrou voľbou. Bavlna je nevhodná. Keď navlhne, stráca tvar a pevnosť. Ponožky sa začnú rolovať a vytvárať záhyby, ktoré následne spôsobujú pľuzgiere. Preto je zásadnou vecou, aby ponožky dobre padli.


Tip: Ak máte citlivé nohy a často sa vám robia pľuzgiere skúste si obuť pod turistické ponožky tenké, pevné, nylonové ponožky. Takto zabránite tomu, aby sa vám turistické ponožky treli o pokožku, ale budú sa jemne kĺzať cez nylonové ponožky.
Vhodné topánky.

 

La Sportiva topánky La Sportiva topánky

 


Techniky šnurovania sú podobné pre všetky typy  vysokej /nad členok/ outdoorovej obuvi. Šnurovanie nízkej outdoorovej obuvi, je zvyčajne jednoduchšie.
Topánky si vyberajte podľa toho, kam cestujete a čo sa chytáte robiť je vhodné vybrať si obuv podľa účelu na ktorý ju budete hlavne používať.
Ak vás topánka tlačí, neznamená to, že si musíte hneď kupovať nové turistické topánky, možno stačí iba upraviť šnurovanie. A trvá to iba pár minút.
Keď poznáte niekoľko spôsobov šnurovania, môžete počas túry robiť úpravy kým nenájdete tu správnu polohu.