Výrobcovia / značky
Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?
Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

Ako si vybrať bežecké topánky

Ako si vybrať svoju bežeckú obuv


Vo svete trailového a sky runningového behu je obuv viac ako v iných disciplínach nevyhnutná. Na trhu existujú rôzne druhy bežeckej obuvi s rôznymi dropmi, rôznymi zvrškami, rôznym objemom, rôznymi typmi medzipodošvy ... Ale ktorý z nich je vhodnejší pre naše potreby?
La Sportiva bežecké topánky


Aký je rozdiel medzi cestnou a bežeckou obuvou?


Cestná bežecká obuv naozaj nemá náročnú prácu. Musí sa iba vysporiadať s opakovanými nárazmi na tvrdý povrch, ale pokiaľ ide o beh v teréne, musí obuv ponúkať tri hlavné vlastnosti:

- Stabilita
- Trakciu
- Ochrana

Okrem zamýšľaného použitia je ďalším rozdielom medzi bežeckou a horskou bežeckou topánkou ich zloženie.
Cestné bežecké topánky sú vyrobené z priedušných a ľahkých materiálov, ktoré podporujú rýchlosť a citlivosť.
Trailová obuv rieši oveľa viac, ako vaša bežná cestná obuv: musí sa vysporiadať s mnohými rôznymi povrchmi a čo je najdôležitejšie bočné a torzné sily, ktoré na vás čakajú v nerovnom teréne. V tomto prípade sú hlavnými ťažiskami procesu vývoja odolné zmesi pre podošvu a tuhšie materiály pre zvršok.


Čo sa stane, keď na chodíku nosíte trailové bežecké topánky? (a naopak)

Dobrá trailová bežecká obuv udržuje chodidlo stabilné vo vnútri topánky. Poskytne vám záber, keď ho potrebujete na bahne, snehu a priľnavosti na hladkej mokrej skale. Musí byť pohodlná a musí poskytovať určitú ochranu pred skalami a ostrými predmetmi. Keď začnete behať v teréne, čoskoro odhalíte jej nedostatky, keď začnete zápasiť so stabilitou, trakciou a ochranou, s rizikom pošmyknutia alebo vytknutia členku. Okrem toho sa môže zvršok poškodiť koreňmi a skalami a kamienky a nečistoty môžu vniknúť do topánky a spôsobiť pľuzgiere.
Na druhú stranu, použitie trailových topánok na behanie na chodníku alebo na iných abrazívnych povrchoch môže opotrebiť segmenty na podrážke, čo môže zhoršiť priľnavosť, keď prejdete späť na off-road. Stručne povedané:  Vyberiete tie správne bežecké topánky pre správne použitie a vydržia Vám viac.

 

La Sportiva bežecké topánky Akasha

 

Hlavné vlastnosti bežeckej obuvi

 

Odpruženie:

 

Závisí to od toho, aký typ trasy chcete bežať. Bežci, ktorí chcú bežať na kratšie vzdialenosti, obetujú trochu tlmenia pre lepší cit z trailu, ktorý vám umožní bežať rýchlejšie po technickom teréne tým, že ste nižšie pri zemi a lepšie cítite povrch. Bežci na väčšiu vzdialenosť budú hľadať väčšie odpruženie, aby sa chodidlo udržiavalo pohodlne po celé hodiny a mnoho kilometrov, napríklad pri behu ultratrailov. Vyhľadajte typ materiálu, ktorý poskytuje dobré pruženie a výplň, ale pri výbere buďte opatrní, pretože veľmi mäkká čalúnená topánka môže byť často menej stabilná na akomkoľvek povrchu okrem hladkej a ľahkej cesty, takže potrebujete dobrý kompromis.

 

 

 

Drop:

 

Toto je skutočne osobná voľba a môže tiež veľmi závisieť od toho, ako beháte. Tí čo behajú viac cez pätu, zvyčajne vyhľadávajú vypolstrovanú pätu a s najväčšou pravdepodobnosťou budú spokojní s vyšším dropom, zatiaľ čo bežci behajúci viac cez stred a špičku chodidla budú pravdepodobne hľadať topánky s nižším dropom. Len aby bolo jasné, čo znamená výraz drop. Drop je rozdiel výšky od zadnej časti päty topánky po prednú časť špičky a je vyjadrený v milimetroch. Vyšší drop vo všeobecnosti znamená, že topánka zabezpečí väčšie tlmenie.

 

 

 

Ochrana a stabilita:

 

Zamerajte sa na funkcie, ktoré podľa vás potrebujete. Ochranu zabezpečí pevná podrážka a chránič prstov. Niektoré modely majú zvýšenú ochranu na hornej zvršku, aby sa zabránilo vniknutiu nečistôt pomocou integrovaného návleku. Iné majú ochranu proti vode. Stabilizátor päty a štruktúra šnurovania v strednej časti sú prvky, ktoré pomôžu stabilizovať nohu v topánke. Je dôležité, aby sa vaša noha v topánke neotáčala. Mnoho modelov má odlišný objem a najmä šírka topánky sa medzi modelmi môže veľmi líšiť. V topánke by ste sa mali cítiť bezpečne, ale nie tesne. Ak je strih príliš široký, nebudete mať dostatočnú stabilitu a ak je príliš tesný, pocítite bolesť, keď sa noha zahreje a roztiahne. Topánka, ktorá sedí nižšie pri zemi s menšou výškou medzipodošvy, bude s najväčšou pravdepodobnosťou stabilnejšia, tým že je ťažisko nižšie.

 

 

 

Podrážka:

 

Výstupky podrážky sú rozpoznávacím znakom, že topánka je vhodná na beh v teréne. Skontrolujte, aké vysoké sú výstupky a ich rozstupy, aby ste vedeli, či je topánka lepšia pre blato a sneh, alebo či je lepšia pre suché a skalnaté traily. Ak sú výstupky vysoké a majú veľké odstupy, znamená to, že budú dobre fungovať v blatistých podmienkach. Ak sú výstupky príliš blízko pri sebe, bahno sa prilepí na spodnej časti obuvi. Materiál podrážky je skutočne dôležitý a dobrá lepivá zmes podošvy vám pomôže udržať trakciu na mokrých hladkých povrchoch (mokré drevené mosty alebo korene stromov môžu byť zradné!). Často ide o kompromis medzi lepivou podrážkou pre dobrú trakciu a jej trvanlivosťou.

 

La Sportiva bežecké topánky Bushido

Kultový dizajn podošvy Bushido II.


Vodotesnosť: áno alebo nie?

 

Nepremokavá obuv má zjavnú výhodu v tom, že udržiava nohy v suchu aj na mokrých trailoch a v daždi. Má tiež určité nevýhody, keď sa voda dostane do topánky cez vrch (napríklad pri prechode cez rieku), potom z topánky nevyteká. Nepremokavá membrána v bežeckej topánke zvyšuje váhu a tuhosť topánky (oba nežiaduce aspekty pre bežecké topánky). Teraz však s použitím technológie "Gore-Tex invisible fit" sa tieto problémy eliminujú, použitím výnimočne tenkej a ľahkej membrány, ktorá stále ponúka nepremokavosť.

 

Nepremokavá topánka bude teplejšia ako topánka bez membrány, čo je výhodou v chladnom alebo mokrom počasí, ale v horúcom slnečnom počasí je menej vhodná.

 

 

Ako si vybrať tú správnu bežeckú obuv pre rôzne vzdialenosti?


Topánky na krátke vzdialenosti

 

Trailové behanie prichádza dnes do všetkých vzdialenosti a na všetky technické úrovne. Do tejto kategórie môžeme zaradiť tréningy, krátke preteky a samozrejme skyrunningové výbehy. V tomto prípade je hmotnosť všetko. Nepotrebujeme extrémnu ochrannú, ale topánka musí byť pohodlná a reaktívna, aby nám umožnila minimalizovať výdavky na energiu. Ste bežec na krátke vzdialenosti? Objavte pre vás celú škálu horských bežeckých topánok.

 

 

Odpruženie:

 

Je menej dôležité, keď sa zameriavame na hmotnosť obuvi pre rýchlejší a kratší beh.

 

 

Drop:

 

Pri rýchlejšom behu má veľa ľudí tendenciu predlžovať krok, a preto sa často ocení nižší drop. Ale to všetko záleží na tom, ako bežíte a na vašich osobných preferenciách.

 

 

Podrážka:

 

Závisí od terénu a podmienok. Pre preteky na krátke vzdialenosti a v bahne sú vhodnejšie podrážky s veľkým segmentami, zatiaľ čo suchá skalnatá trasa vám umožní použiť podrážku s nížším vzorom. Vždy hľadajte vhodnú gumovú zmes, ktorá poskytuje vynikajúcu trakciu po hladkých skalách.

 

 

Ochrana:

 

Je v poriadku mať o niečo menšiu ochranu, ak to znamená ľahšiu a flexibilnejšiu obuv, ale každá trailová obuv pre ľubovolnú vzdialenosť, by vám mala poskytnúť určitú ochranu špičky.

 

 

Stabilita a fit:

 

Závisí to od terénu, v ktorom beháte, ale pre viac technické trate potrebujete dobrú oporu nohy. Uistite sa, že sa noha vo vnútri topánky nepohybuje. Medzipodošva s nižšou výškou bude stabilnejšia, ale bude menej tlmiť.

La Sportiva bežecké topánky HeliosHelios III, bežecká obuv „od dverí k chodníkom“ navrhnutá pre tréning a beh na tvrdom off-road teréne.

 


Topánky na stredné vzdialenosti

Keď hovoríme o stredných vzdialenostiach, hovoríme o všetkých tých 20-40 km okruhoch. V takom prípade by mala byť voľba správnej obuvi orientovaná na pomerne ľahký a reaktívny štýl, s dobrou ochranou na špičke a po stranách zvršku. Musí to byť aj „presná“ topánka s vynikajúcou priľnavosťou, pretože v klasickom behu na strednú vzdialenosť pobežíte top rýchlosťou v zbehu z kopca, udržiavať dobrý rytmus v rovných pasážach, a dobre šplhať hore na technických „single trailoch“. Objavte modely La Sportiva venované stredným vzdialenostiam.


 

Odpruženie:
Potrebujete správny kompromis medzi hmotnosťou a pružnosťou topánky, ale potrebujete zabezpečiť pohodlie pri behu dlhšom ako hodinu.

 


Drop:
Pre rýchlejšie úseky v rozmedzí jednej až troch hodín, je najpopulárnejším dropom 6 mm.


 

Podošva:
Závisí to od typu povrchu a počasia na tom, aký typ podošvy bude fungovať najlepšie, ale dobrá priľnavá gumová zmes vám pomôže v akomkoľvek stave.


 

Ochrana:
Závisí od povrchu a terénu, ale je užitočné mať ochranu pred ostrými kameňmi.
Keď bude chodník hladký, nebudete potrebovať veľa ochrany, ale všetky topánky obvykle majú nejakú ochranu špičky.

Stabilita a fit:
Uistite sa, že topánka je pohodlná, ale nie je príliš tesná a stále na nohe bezpečne drží pri behu v rôznych terénoch. Povrch môže byť nerovný, takže topánka by mala držať nohu, ale počas zahrievania treba zaistiť, aby sa noha mohla roztiahnuť.

 


La Sportiva bežecké topánky Kaptiva

Kaptiva W, jej super čistá štruktúra a znížené objemy robia túto topánky perfektnou pre výkonch bežcov.


Topánky na dlhé vzdialenosti

Nakoniec, pre bežcov, ktorí bežia vzdialenosť dlhšiu ako 42 kilometrov, je potrebné zvážiť hlavne pohodlnú obuv (vynechávajúc ostatné aspekty, ktoré môžu byť dôležité na krátke vzdialenosti). Pripravte sa na to, že budete mať topánku na nohe 10-15 hodín alebo viac. Ak je príliš tesná, môžete začať cítiť bolesť už po niekoľkých hodinách, ak je podrážka príliš tvrdá, mohli by ste mať problémy a bolesť na klenbe. Preto je dôležité mať mäkkú a pohodlnú topánku s dobrým tlmením. Tu nájdete všetky bežecké topánky La Sportiva vyvinuté na tento účel.

Odpruženie:
Čím je vzdialenosť väčšia, tým dôležitejšie je mať pohodlnú obuv, ktorú môžete mať na nohách mnoho hodín. To znamená, že bežci hľadajú viac odpruženia topánky s rastúcou vzdialenosťou.

 


Drop:
Je to osobná preferencia, pretože niektorí behajú na veľmi dlhé vzdialenosti v topánkach s dropom 0 mm, ale ak práve začínate behať na dlhé vzdialenosti, je oveľa bezpečnejšie mať minimálny drop 6 mm. Dokonca aj tí najlepší a najrýchlejší bežci začnú bežať cez pätu, keď sú unavení, takže neriskujte zranenie behom v topánke s nízkym dropom. Obuv na dlhé vzdialenosti bude mať obvykle 6 - 10 mm drop.

 


Podrážka:
Vďaka ľahšej obuvi sa šetrí energia pri behu na dlhé vzdialenosti, takže menšia podrážka pomôže. Vaša topánka na dlhé vzdialenosti by mala mať dostatok segmentov pre dobrý grip na klzkom mäkkom povrchu, ale nie príliš veľa, aby sa udržala nízka hmotnosť. Gumová zmes je veľmi dôležitá pre dlhé vzdialenosti. Pre dlhý beh potrebujete dobrú rovnováhu medzi trvanlivosťou a priľnavosťou gumy pre trakciu na mokrých hladkých povrchoch.

 

Ochrana a stabilita:
Pohodlie a odpruženie majú prednosť pred ochranou a stabilitou a rýchlosť behu je nižšia, takže za normálnych okolností uvidíte na topánke na dlhé vzdialenosti menej ochranných a stabilizačných prvkov, ale dosť na to, aby vám pomohli pokryť rôzne terény, ktoré môžete stretnúť.


Fit:
Pohodlie je veľká vec, a preto sa musíte uistiť, že topánka má dostatočnú pružnosť v zvršku, aby sa umožnilo malé rozšírenie pre roztiahnutie chodidiel pri zmene teploty a pri zahrievaní chodidla počas behu. Keď dáte topánku na chodidlo, nemali by ste sa cítiť zovrete alebo tesne, ale mali by ste sa cítiť bezpečne.La Sportiva bežecké topánky Kaptiva WKaptiva W


Ako si šnurovať topánky La Sportiva bežecké topánky Aký batoh je pre mňa najlepší.
 Ako si šnurovať topánky  La Sportiva Bratislava  Ako si vybrať batoh


Copyright 2017 - 2024 © yaksteam.sk