Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?
Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

Búrky na horách

Búrky na horách


obr1



V letných mesiacoch sú búrky jedným z najväčších nebezpečenstiev na horách. Tento poveternostný jav so sebou nesie okrem chladu a mokra a s tým spojeného rizika podchladenia a rizika pošmyknutia aj akútne riziko zásahu bleskom. Rakúska alpská asociácia odporúča, že väčšine búrok sa dá vyhnúť starostlivým plánovaním túry, skorým začiatkom a včasným ukončením túry.

Topanky

Typy búrok: frontálne a termálne búrky

Existujú dva rôzne typy búrok. Najprv frontálna búrka, ktorá sa vyskytuje so studeným frontom (a možno aj následnou náhlou zmenou počasia). „Takéto frontálne búrky majú zvyčajne jasný priebeh a vyskytujú sa na veľkej ploche. Ich vzhľad nie je prekvapivý, čas ich príchodu je zvyčajne ľahko predvídateľný a nezávisí od dennej ani ročnej doby,“ prezrádza Michael Larcher, vedúci oddelenia horských športov v rakúskom alpskom klube.


Druhým typom je termálna búrka. Tieto búrky sa vyskytujú predovšetkým v teplých mesiacoch (najviac búrok je počas júla, po ktorom nasleduje august a jún) v období dobrého počasia. Predbežná klimatická bilancia Ústredného ústavu pre meteorológiu a geodynamiku (ZAMG) vykázala tento rok jún ako najteplejší, najslnečnejší a najsuchší v histórii meraní s teplotou 4,7 °C nad priemerom. Čím je teplejšie, tým viac vodnej pary je vo vzduchu a tým ľahšie sa môžu vyvinúť búrky.

Pravdepodobnosť búrok sa zvyčajne zvyšuje zo dňa na deň počas obdobia dobrého počasia. Pozorovanie tvorby oblakov poskytuje informácie o pravdepodobnosti búrok: ak spočiatku malé kopovité mraky alebo oblaky pekného počasia rýchlo prerastú do stále väčších kopovitých oblakov a nakoniec do oblačných veží (možno aj s tvorbou nákov), ide o jasné poplašné signály. „Na rozdiel od frontálnych búrok sa termálne búrky zvyčajne vyskytujú popoludní alebo večer a sú lokálne obmedzené. Teplá búrka tiež nenaznačuje trvalé zhoršovanie počasia,“ hovorí Larcher.


obr2

Nahromadenie búrkového oblaku v tvare nákovy.


Rozhodujúce je starostlivé plánovanie
Prekvapeniu búrokou sa dá do značnej miery vyhnúť dobrým plánovaním túry a dôkladným pozorovaním tvorby oblačnosti v deň túry. Skorý štart môže byť jasnou výhodou najmä v lete.


obr3

Ak hrozia búrky, rozhodneme sa pre túru so skorým návratom alebo s možnosťou prestávky (Grafika: ÖAV/Georg Sojer)


 

Predpoveď počasia a zodpovedajúce plánovanie túry
Pri starostlivom plánovaní túry (napr. s pomocou platformy alpenvereinaktiv.com) a precíznom pozorovaní tvorby oblačnosti v deň túry sa môžete do značnej miery vyhnúť prekvapeniu búrkou. Skorý štart je dobrá stratégia, najmä v lete.


Doplnky


Búrky sa často dajú predpovedať s dobrým stupňom presnosti. „Pred každou horskou túrou by ste sa mali čo najskôr informovať o možnostiach denných búrok pomocou kvalitnej správy o počasí. Ak je to tak, naplánujeme si túru tak, aby sme boli späť alebo v útočisku včas – ideálne do poludnia. V nestabilných dňoch sa vyhýbame dlhým túram a tým s lanom na exponovaných hrebeňoch a exponovaných vrcholoch,“ radí Michael Larcher z Alpine Clubu.

obr4


Varovné znamenie: búrkové mraky.



Sledujte vývoj počasia a varovné signály
Platí aj toto: „Predpoveď je vždy len pravdepodobnosť, búrky prídu aj skôr, ako sa pôvodne predpokladalo. Preto sa vždy oplatí pozorne sledovať vývoj posledných dní a najmä vývoj počasia na túre. Ak sa kopovitá oblačnosť vytvorila zo dňa na deň skôr a v deň túry sa v ranných hodinách vyskytuje kopovitá oblačnosť, v skorých popoludňajších hodinách musíme počítať s búrkami,“ hovorí Larcher.

Akútne a jasné varovné signály blížiacej sa búrky sú vežovité a nákovovité búrkové oblaky, nárazový osviežujúci vietor a elektrické náboje (bzučanie) vo vzduchu. Vo všeobecnosti možno vzdialenosť k búrke v kilometroch vypočítať tak, že uplynuté sekundy medzi bleskom a hromom vydelíte tromi. Príklad: Ak je časový úsek medzi bleskom a hromom desať sekúnd, stred búrky je vzdialený len asi tri kilometre. Je najvyšší čas prijať vhodné ochranné opatrenia.


Čo robiť, ak na horách hrozí búrka?
„V prípade búrky v horách poskytujú najlepšiu ochranu uzavreté budovy ako prístrešky alebo bivakovacie boxy, ak už nie je možné zostúpiť do údolia v dostatočnom časovom predstihu,“ zdôrazňuje Michael Larcher z rakúskeho alpského klubu.


obr5


Na exponovaných miestach sa stávajú potenciálne nebezpečnými: hrebene a vyvýšeniny, izolované vyvýšeniny ako vrcholové kríže, stožiare a jednotlivé stromy je potrebné opustiť rovnako rýchlo ako túry zabezpečené drôtenými lanami (via ferrata sú veľký bleskozvod) a vodné toky. Namiesto toho by ste mali hľadať úkryt v dutinách alebo menej exponovanom teréne.


Ppncho
Rakúska alpská asociácia odporúča: Ak na širokých otvorených plochách, ako sú alpské lúky alebo náhorné plošiny, nie je možné nájsť úkryt, alebo ak je únik už nemožný, prikrčíme sa (nikdy si neľahneme!) so zovretými nohami tesne pri sebe na jeden izolačný podklad (napr. ruksak) a prečkáme tak búrku. V skupine si držte čo najväčší odstup, nezdržiavajte sa blízko seba.


obr6

Ak hrozí nebezpečenstvo blesku, držte sa ďalej od vrcholových krížov.


obr7

V skalných výklenkoch udržiavame dostatočný odstup od skaly.



Zdroj: www.alpenverein-edelweiss.at

Grafika Georg Sojer

Copyright 2017 - 2024 © yaksteam.sk