Ako správne predvídať počasie pri turistike
Ako správne predvídať počasie pri turistike
Istá znalosť meteorológie je nevyhnutná pre outdoorových nadšencov.
Najmä v horách je meteorológia základnou znalosťou outdoorových nadšencov. Pred jednodennými výletmi si môžete samozrejme skontrolovať predpoveď počasia. Pri viacdňových výletoch do hôr je však dôležité vedieť, ako správne interpretovať javy počasia, pretože zmeny v počasí prichádzajú náhle a búrka môže byť skutočne nebezpečná.
Počasie je pravdepodobne jedným z najdôležitejších faktorov absolvovania vašej cesty - či už ste peší turista, biker alebo vodák. Pred začiatkom by ste preto mali skontrolovať predpoveď počasia. Na Slovensku SHMU a pre Alpy, Nemecký alpský klub Deutsche Alpenverein - DAV ponúka spoľahlivé predpovede horského počasia v Alpách. Ak máte smartphone so sebou a máte signál, môžete tiež skontrolovať, či sa blíži búrka - najlepšie s aplikáciou bergfex / Wetter pre Android alebo iOS, alebo samozrejme aj inou aplikáciou.
Na výletoch trvajúcich niekoľko dní mimo civilizácie by ste sa však nikdy nemali spoliehať výlučne na techniku. Vždy sledujte svoje prostredie. Najmä v horách sa počasie môže náhle zmeniť. Možno naše malé meteorologické okienko Vám pomôže správne interpretovať náznaky prírody, takže sa Vám nestane, že zrazu stojíte v daždi.
Bivakovanie: Spanie pod hviezdami |
Zmeny tlaku vzduchu sú istým znakom zmien počasia.
Jediným problémom je, že tlak vzduchu nevidíte, ale na to sú barometre. V súčasnosti sú zariadenia také malé, že ich môžete ľahko vložiť do vrecka. K dispozícii sú tiež náramkové hodinky s integrovanými barometrom.
Aby ste určili, ako sa mení počasie na základe tlaku vzduchu, existuje usmernenie: Ak tlak vzduchu prudko poklesne v krátkom čase, je to znamenie príchodu zlého počasia. Pri poklese o 1 až 2 hPA (Pascal za hodinu) môžete očakávať silnú búrku.
Ak tlak vzduchu klesá pomaly, môžete predpokladať, že dlhšie obdobie dobrého počasia sa pomaly skončí. Nie vždy máte po ruke barometer. V takom prípade Vám pomôžu predpovedať počasie znamenia prírody.
Cirrus
Cirrusové oblaky sa tiež nazývajú perie. Toto popisuje ich vzhľad celkom výstižne: Väčšinou sú tenké a vláknité a pozostávajú z ľadových kryštálov. Sú predzvesťou teplej fronty a môžu ohlasovať dážď, ak sa zkondenzujú do cirrostratusových oblakov. Tento proces môže trvať až dva dni.
Cirrusové mraky často hlásia zlé počasie s dažďom.
Cirrocumulus
Sú to tenké, malé biele oblaky ľadových kryštálov - rovnomerne rozložené alebo vo forme baránkov - ktoré zvyčajne vedú k silnej búrke.
Ak sú na oblohe viditeľné cirrocumulusové oblaky, zvyčajne nasleduje búrka.
Batohy, do ktorých sa zbalíte na každé počasie. | |
Tatonka Kings Peak 45 RECCO | Tatonka Pyrox 45+10 |
Cirrostratus
Závojové mraky, ako sa tieto oblaky nazývajú, patria do vysokej oblačnosti a rovnako ako vyššie uvedené dve formy a pozostávajú z ľadových kryštálov. Zvyčajne pokrývajú celú oblohu a tlmia slnečné žiarenie. Označujú tiež príchod teplého frontu a ohlásujú dážď o jeden alebo dva dni.
Mraky Cirrostratus ohlasujú teplý front. Dážď zvyčajne nasleduje o jeden alebo dva dni neskôr.
Kempovanie a búrka Ako sa chrániť pred bleskami |
Altocumulus
Tvar oblakov altocumulus možno opísať ako zhluky oblakov. Na rozdiel od cirrusových mrakov sa skladajú z jemných vodných kvapiek. Ak sú na oblohe, nemusíte sa báť zrážok.
Altocumulus na oblohe = krásne počasie.
Altostratus
Mraky Altostratus sú vláknité, sivasté alebo modrasté vrstvy oblakov. Ak sú na oblohe, slnko je rozmazané. Toto je často nasledované miernymi zrážkami.
Ak sú na oblohe mraky Altostratus, zvyčajne nasledujú ľahké až mierne zrážky.
Stratocumulus
Biele alebo sivé oblaky s tmavými škvrnami sú umiestnené v strednej výške a sú väčšinou guľovité alebo valčekové. Na rozdiel od kupovitých mrakov - ktoré sú vždy samostatné sú stratocumulusové oblaky vždy v spodnej časti pospájané. Väčšinou neprinášajú zrážky, ale sú sprevádzané vetrom.
Mraky Stratocumulus sú biele alebo sivé oblaky v tvare gule.
Stratus
Tento druh mrakov je oblačnosť, obyčajne vo forme šedej vrstvy oblačnosti s rovnakou spodnou hranicou. Dá sa očakávať mrholenie alebo jemné sneženie.
Mraky Stratus sú nositeľmi mrholenia alebo jemného sneženia.
Nimbostratus
Sú to typické dažďové oblaky: sivý, tmavý oblak víriaci sa v relatívne nízkej nadmorskej výške, ktorý oznamuje pretrvávajúci dážď alebo sneženie. Nie práve najlepšie počasie na turistiku.
Mraky Nimbostratus sú sivé a husté, takže okamžite pokrývajú slnko.
Topánky, ktorým je počasie fuk. | |
La Sportiva Trango Trek Leather Woman | La Sportiva Trango Alp Evo GTX |
Cumulus
Kupovité oblaky sú typické oblaky priaznivého počasia. Vyzerajú ako jednotlivé husté kupovité oblaky. Ich spodná hrana je plochá, zatiaľ čo v hornej časti vyzerajú ako karfiol. Na chvíľu sa nemusíte báť dažďa.
Kupovité mraky sú jednoduché a väčšina z nich je jasne biela, keď na ne svieti slnko.
Cumulonimbus
Ak vidíte tieto oblaky na oblohe, je najlepšie rýchlo nájsť bezpečný prístrešok. Pretože oblaky cumulonimbusu sú búrkové mraky. Hromadia sa do výšky a je ich možné rozpoznať podľa ich tmavej farby. Blížia sa silné zrážky a búrky.
Mraky Cumolonimbus sú typické búrkové oblaky, ktoré sa hromadia vysoko.
Kondenzačné čiary ako pomocný nástroj pre meteorológiu
Kondenzačné čiary za lietadlami môžu byť tiež dobrým ukazovateľom možných zmien počasia, pretože zviditeľňujú pohyby vzduchu na oblohe. Ak sa pruhy rýchlo rozplynú a takmer vôbec nezostanú na oblohe, vzduch je suchý, čo naznačuje, že sú stabilné podmienky a stále počasie bude pokračovať.
Kondenzačné čiary na oblohe naznačujú pohyby vzduchu, a preto sú dobrým ukazovateľom zmien počasia.
Ak sa kondenzačné stopy nerozplynú, je vysoká vlhkosť vzduchu. To ukazuje na dážď. Ak sa čiary rýchlo rozpadnú po oblohe, sú prítomné silné vetry vo vysokých nadmorských výškach. To tiež nie je dobré. Pravdepodobne musíte byť pripravení na zlé počasie.
Ak sa kondenzačné stopy nerozptyľujú, naznačuje to dážď.
Obchod, kde nájdete všetko potrebné do každého počasia. |
Predpoveď počasia pomocou vetra
V Alpách aj smer vetra hovorí o tom, ako sa bude vyvíjať počasie v nasledujúcich hodinách a dňoch. Ak vietor prichádza zo severovýchodu na východ, takmer vždy sľubuje dobré počasie.
Na druhej strane vietor z juhozápadu ukazuje na blížiacu sa tlakovú níž. Ak vietor prichádza z juhu, v severných Alpách to znamená jednu vec: teplý alpský vietor. Najprv budete mať radosť z vyžších teplôt, ale zmena počasia nie je ďaleko.
V zásade musíte sledovať vietor kvôli vašej predpovedi počas dlhšieho časového obdobia - pokiaľ možno na mieste, kde nie je vzduch vírený prekážkami v okolí. Ak sa zmení smer vetra, je to určite príznak zmeny počasia.
Zvieratá ako ukazovateľ zmeny počasia
Pohľad do živočíšnej ríše vám tiež pomôže predpovedať počasie - ale iba vtedy, ak sa na svojej ceste skutočne stretnete so zvieratami. V závislosti od počasia vykazujú zvieratá veľmi špecifické správanie. Kravy pasúce sa na horách sa napríklad pohybujú smerom z kopca, keď hrozí dážď alebo búrka. Nižšie nie sú tak citlivé na počasie. Divoké zvieratá, ako je jeleň, tiež hľadajú útočisko v podrastoch, keď hrozí búrka. Mimo lesa už ich nenájdete, akonáhle prichádza zmena počasia. Komáre a lastovičky lietajú nízko, keď sa blíži dážď.
Dobré počasie môžu naznačovať napríklad pavúky. Na svojej sieti pracujú efektívnejšie, keď sa blíži stabilná tlaková výš. Hmyz je závislý od dobrého počasia, pretože búrka alebo dážď by zničili sieť, do ktorej investovali životne dôležitú energiu. Včely sú aktívne iba vtedy, keď je dobré počasie. Ak ustúpia do svojho úľa, hrozí zlé počasie.
Záver: Kontrolujte predpovede počasia a prírodou prechádzajte s otvorenými očami
Pred každým výletom by ste si mali skontrolovať predpoveď počasia a neriskujte, ak to vyzerá vopred nestabilne. Možno je jednodňový výlet dobrým riešením, ak si nie ste istí, ako dlho bude správna perióda počasia trvať. Je tiež dobré začať s pešou turistikou čo najskôr ráno, pretože búrky sa zvyčajne objavujú až popoludní keď ste už v chate alebo späť v údolí.
Inak vám vyššie uvedené ukazovatele poskytnú dôležité informácie o nastávajúcich zmenách. Nikdy sa však na ne nemôžete spoľahnúť na sto percent - jednoducho existuje príliš veľa faktorov, ktoré zohrávajú úlohu v počasí. Nie je náhoda, že aj predpoveď počasia od profesionálnych meteorológov je z času na čas nesprávna, najmä v hornatom teréne, kde sa často vyskytujú rýchle zmeny počasia, ktoré sa môžu v lokálnych oblastiach líšiť. Tu majú miestni obyvatelia najviac skúseností, napríklad chatári. Obzvlášť dobre poznajú počasie v „ich“ horách a dokážu správne interpretovať tieto náznaky prírody.