Výrobcovia / značky
Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?
Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

Skialp tury

Základy skialp turistiky: Príprava-Vybavenie-Riziká


Skialp turistika


Skialpinistické túry sú čoraz populárnejšie. Skialp nadšenci sa pohybujú mimo zjazdoviek a lyžiarskych tratí, aby vyliezli na vrcholy a potom sa spustili dole v nedotknutom teréne. Ak ste to ešte nevyskúšali, ale zaujímate sa o túto novú alpskú disciplínu, či vás láka nové dobrodružstvo, v nasledujúcom texte nájdete niekoľko užitočných faktov týkajúcich sa prípravy, vybavenia a možných nebezpečenstiev.


Príprava


Pred výstupom na svoj prvý vrchol si zožeňte potrebné informácie o skialpinistickej túre. Vo všeobecnosti možno s istotou povedať, že na toto dobrodružstvo by sa mali odvážiť prevažne skúsení lyžiari a zimní športovci, pretože na správne posúdenie rizík, nebezpečenstiev a vlastných schopností musíte mať hlboké znalosti a zručnosti. Preto je užitočné absolvovať prvé túry s horským vodcom alebo skúsenejším kolegom. Vybrať si túru, ktorej výstup a zostup nie je technicky, orientačne a fyzicky náročný.


La Sportiva Batoh


Pred začiatkom túry sa uistite, že máte aktuálne informácie o miestnom počasí, snehových a lavínových podmienkach. Napríklad webové stránky Horskej záchrannej služby sú veľmi užitočné www.hzs.sk


Telefonické informácie poskytujú informačné miesta v lyžiarskych strediskách alebo na horských chatách. Vždy je dobré dať vedieť priateľom alebo rodine, kam sa chystáte. Počas túry je tiež veľmi dôležité sledovať počasie a snehové podmienky. Sezóna lyžiarskych túr je od decembra do mája.


Skialp turistika 02


Fyzická kondícia


Vaša fyzická zdatnosť je jedným z hlavných faktorov pri výbere vašej túry. Lyžiarske túry si vyžadujú istú fyzickú pripravenosť a netreba ich brať na ľahkú váhu. Preto sa uistite, že ste si vybrali túru, ktorú ste schopný zvládnuť.

 

Na prípravu a tréning je ideálny beh, cyklistika, turistika alebo horská turistika. Je dôležité, aby ste dlhší čas venovali kondičnej príprave, aby ste zlepšili svoju základnú vytrvalosť. Ďalším dôležitým faktorom je vaša silová vytrvalosť a ako dokážete dlhšie odolávať námahe. Toto si môžete nacvičiť napríklad jazdou na bicykli do kopca alebo behom do kopca. Alebo začnite s jednoduchými túrami a postupne zistíte kde sú vaše možnosti a hranice.


Skialp turistika 03

 Výstup je náročný – začiatočníci sa musia najskôr naučiť ovládať vybavenie.


 

Vybavenie

 

Každá dobrá príprava sa nezaobíde bez perfektne udržiavaného vybavenia. Pred cestou skontrolujte svoje vybavenie, aby ste mali stále dostatok času na výmenu alebo opravu dielov v prípade, že sa pokazia. Prípadne si výstroj môžete požičať v požičovni. www.Yaksteam.sk

 

La Sportiva Oblečenie


Vybavenie na lyžiarske túry je pomerne rozsiahle ale určite by malo zahŕňať:

 • Skialp lyže vhodné aj na jazdu v hlbšom snehu, t.j. kratšie a širšie ako zvyčajne
 • Skialp viazanie, kde môžete počas výstupu zdvihnúť päty
 • Skialp topánky
 • Skialp pásy na lyže, (tulenie pásy) vyrobené z mohéru alebo syntetického vlákna,(nie z tuleňa), ktoré sa lepia na lyže pri výstupe
 • Bezpečnostný lavínový set: lavínový vyhľadávač (nie na hľadanie lavín, ale zasypaných v nich), lavínová lopata, lavínová sonda, prípadne špeciálny batoh vybavený systémom ABS.
 • Viacvrstvové nepremokavé oblečenie, opaľovací krém, slnečné okuliare
 • Mapa / kompas
 • Núdzové zásoby potravín, energie
 • Mačky a teleskopické palice
 • Pre vysokohorské túry: čakan, horolezecký úväz, horolezecké lano
 • Turistický batoh
 • Lekárnička

Dvaja skialpinisti na ceste hore


Nebezpečenstvá


Lavíny


Lavíny sú najväčším nebezpečenstvom pri lyžiarskych túrach. Od stupňa 2 oficiálnej lavínovej stupnice ide o zvýšené lavínové riziko a je potrebné dodržiavať príslušné opatrenia. Aby ste sa čo najlepšie pripravili na najhorší scenár, získajte vopred nejaké informácie a naučte sa o stratégiách rozhodovania. Informácie nájdete na webovej stránke www.rescueservice.sk/.


La Sportiva Lyžiarky


Lyžiarska technika

 

Ďalším dôležitým faktorom je lyžiarska technika. Kvôli vyššej možnosti pádov vo voľnom teréne sa odporúča vyhýbať sa lyžovaniu na hrane svojich možností a riskovaniu.


Freeride


Bezpečným spôsobom lyžiarskej túry je výstup po upravenej zjazdovke, čo ale nie všade je možne a dovolené. Problémom sú možne kolízie s lyžiarmi lyžujúcimi na zjazdovkách, alebo po ukončení prevádzky vlekov mechanizmy pripravujúce svahy.


Výhľady

Skialpinisti sú odmenení nádhernými výhľadmi, občas keď nie je hmla a oblačnosť.


La Sportiva doplnky


zdroj:Tatonka.com

Copyright 2017 - 2024 © yaksteam.sk