Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?
Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

Spanie pod hviezdami

Bivakovanie: Spanie pod hviezdami

Tipy od profesionála v prírode Michaela Bösigera o tom, ako bivakovať.

Spanie pod hviezdami

Spanie pod hviezdami: Neexistuje žiadny iný spôsob, ako zažiť prírodu intenzívnejšiu. Preto je bivakovanie tajným snom mnohých outdoorových nadšencov. Michael Bösiger, zamestnanec Tatonky a profesionálny outdoorový sprievodca zo Švajčiarska, ktorý spal veľa nocí pod holým nebom pri pešej turistike, jazde na kajaku alebo trekkingu, sa podelil o svoje skúsenosti a poukazuje na to, čo je najdôležitejšie z hľadiska spánku vonku.


Bivakovanie znamená pripraviť sa na noc bez stanu - či už je to pod plachtou, v iglú, v snehovej jaskyni alebo iba s hviezdami nad hlavou namiesto strechy. Bivakovať sa dá kdekoľvek.

Po prvé, bivak je možno najjednoduchším spôsobom spania vonku. Nepotrebujete stan, čo znamená, že nepotrebujete veľa batožiny a nemusíte veľa inštalovať ani demontovať. Najdôležitejšou súčasťou bivakovania je každopádne spoznanie prírody z prvej ruky a spoznanie seba samého - bez toho, aby vás každý deň rušili problémy. Najvhodnejšie sú odľahlé oblasti - vzdialené od turistických miest a kempingov.

Ak sa chcete skúsiť bivak, mali by ste si byť vedomí, že bez ochoty prísť o trochu pohodlia nebude spanie pod holým nebom vôbec zábava. Outdoorový profesionál Michael Bösiger uvádza: „Tí z vás, ktorí sa boja zvierat, pavúkov alebo chrobákov, by radšej mali ostať doma.“

Bivak

Michael Bösiger je profesionálny outdoorový sprievodca zo Švajčiarska a outdoorový odborník teamu Tatonka. O bivaku vie všetko.


Kde bivakovať? Právne aspekty
Zákony týkajúce sa spania vonku sa v jednotlivých krajinách líšia. Z tohto dôvodu musíte vopred vyhľadať miestne právne predpisy. Inak by ste sa mohli ocitnúť v nepríjemnej situácii uprostred noci alebo nasledujúceho rána: keď budete čeliť pokute.

Všeobecne povedané:


Európa
V Európe existuje veľa rôznych zákonov. V Škandinávii je spanie v stane alebo bivakovanie v podstate povolené takmer všade. V Nemecku je dovolené bivakovať, napriek tomu nemôžete spať v stane. V južnej Európe - najmä v turistických oblastiach - možno očakávať vysoké pokuty.


USA / Kanada
V Spojených štátoch - okrem niekoľkých miest - je bivakovanie prísne zakázané. Napriek tomu v národných parkoch existujú takzvané „divočinové oblasti“, kde je v poriadku spať v stane, hoci by ste potrebovali povolenie. Kanadské zákony podobné. Ak sa rozhodnete bivakovať, mali by ste skontrolovať, či sa v okolí nenachádzajú voľne žijúce zvieratá.


Austrália / Nový Zéland
Je veľmi nepravdepodobné, že by vás chytil na tomto gigantickom kontinente, ale kemping na divoko je v Austrálii všeobecne zakázaný. To isté platí pre bivakovanie. Na Novom Zélande tiež nemôžete svoj tábor zriadiť kdekoľvek chcete. Našťastie existuje veľa súkromných nehnuteľností, ktorých majitelia výslovne pozývajú cestujúcich na kemping.


Aké vybavenie potrebujete?

     Nabitý mobil (s ďalšou power bankou)Batoh Kings Peak 45 RECCO


Vhodné miesto na spanie vonku

Teraz, keď už viete, že bivakovanie je legálne v oblasti kde sa nachádzate, môžete začať hľadať pekné miesto na spanie. Malo by byť rovné, ale nie v uzavretej priehlbine (aby sa zabránilo prebudeniu v kaluži vody) a nemalo by byť v blízkosti útesu (aby sa predišli pádu). Okrem toho sa pokúste nájsť miesto chránené pred vetrom. Ak sa  nepohybujete vo vysokej nadmorskej výške, udržiavajte istú vzdialenosť od otvorenej vody. Mohlo by tam byť veľa mušiek a váš spacák by sa mohol navlhčiť.

Nechoďte príliš ďaleko. Pokúste sa zostať blízko frekventovaných trás: Ak príde k najhoršiemu, môžete ľahko nájsť cestu späť do bezpečia, aj keď je hmla, dážď alebo tma. Je veľmi dôležité vopred informovať priateľov alebo príbuzných o vašej trase, cieľovom mieste a predpokladanom návrate. V prípade núdze môže byť užitočný nabitý mobil. Uvedomte si, že váš telefón spotrebúva oveľa väčšie množstvo energie ako v mestských oblastiach, pretože sa neustále pokúša spojiť s vzdialenými vysielacími vežami. Úplne nabitý a väčšinou vypnutý mobilný telefón, ktorý by aspoň mohol poslať SMS, je minimum.

Tarp

Dobré miesto pre bivakovanie: nie príliš blízko k vode a na rovnom povrchu.

 

 

 

Perfektné načasovanie spánku vonku

Ak ide o vaše prvé bivakovanie, počkajte na miernu letnú noc - v nie vysokej nadmorskej výške. Ak teplota neklesne pod 10 ° C, čelovky fungujú úplne v poriadku dá sa celkom dobré užiť si pohodlnú noc vonku.
Aj keď je letný čas, nezabudnite si priniesť kulych. Telo má tendenciu strácať väčšinu svojho tepla cez hlavu. Na nasledujúce ráno má Michael jednu obzvlášť dôležitú pomôcku: „Vždy si doneste svoju obľúbenú čokoládovú tyčinku ako odmenu.“
Skúsení ľudia určite môžu bivakovať celý rok. Čím nižšie sú teploty, tým odolnejšie má byť vaše vybavenie a svedomitejšia musí byť vaša príprava.


Nezabudnite na počasie - a buďte pripravení

„Primerané miesto bivaku je vždy bezpečné miesto,“ zdôrazňuje Miachael. Preto si vyberajte miesto na spanie svedomito: skúste nájsť miesto, ktoré je chránené pred pádom skál, zosuvmi pôdy, náhle stúpajúcimi hladinami vody alebo bleskami. Počasie v horách sa môže meniť veľmi rýchlo a v lete je vysoká pravdepodobnosť spontánnych búrok.
Preto by ste mali stavať tábor za denného svetla. Plus: môžete ľahko zistiť potenciálne riziká, ktoré sa nachádzajú v blízkosti. Z hľadiska počasia by ste si mali vopred preveriť miestne podmienky a dodatočne ich občas skontrolovať, či sa voľačo nezmenilo.

Spací vak

Bivak môže byť zábava so správnym vybavením.


Ochrana prírody je nanajvýš dôležitá
Pre bivakovanie ako všetky ostatné aktivity v prírode platí jedno pravidlo: „Sme iba hostia v prírode“, kladie Miachael dôraz. Snažte sa nebyť hluční, aby nedošlo k rušeniu divočiny. Nezabudnite si odniesť  všetky svoje odpadky späť domov.

Ak obľúbujete táborák, musíte vziať do úvahy, že v Nemecku existujú prísne pravidlá: ak to nie je oficiálne povolené, je to s najväčšou pravdepodobnosťou zakázané. Ak je ohnisko oficiálne povolené, skúste použiť už existujúce. Michal by povedal: „Nenechávajte nič iné ako stopy, neberte nič iné ako dojmy.“

Ak bivakujete, pokúste sa čo najmenej zasahovať do prírody. Takto môžeme udržať biosféru pre zvieratá a rastliny neporušenú a prírodu miestom pre odpočinok a šťastie pre ostatných fanúšikov outdoorových aktivít.

Copyright 2017 - 2024 © yaksteam.sk