Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?
Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

Mandala recenzia

Život bez hrany


Poznáte ten pocit – silou-mocou žmolíte dva chyty, začína vám natekať, obzeráte sa po ďalšom stupe, no okrem jednej oblinky nikde nič. Keby na nej bola aspoň malá vlnka, kde by hrana vašej útočnej, tvrdej lezky na malé mikro-stupy dobre držala. Rozhodnete sa to risknúť, postavíte oblinku aj napriek neexitujúcemu pocitu opory, zatlačíte a... Zrazu sa hompáľate na konci lana pod poslednou expreskou. Toto aj tak nemohlo podržať, poviete si, dotiahnete sa k poslednému isteniu a pokračujete v neúspešnom hľadaní akejkoľvek lišty či vlnky, ktorú by vaše lezky zvládli. Našťasie existuje riešenie.


obrazok 1 obrazok 5

 


Istota aj bez hrany

 

Pamätám si, keď na scénu prvýkrát prišla prvá lezečka s konceptom No-Edge – La Sportiva Futura. Kamarát si ju vtedy kúpil ako najväčšiu novinku a ja som sa nevedel vynadívať na jej žiarivú modrú farbu. Obdivoval som tú jemnosť a mäkkosť, s akou stúpal, no zároveň trošku nechápal, ako takéto niečo môže na skale fungovať. O nejaký čas sa Futura stala mojou lezečkou číslo 1 - na lano, aj na boulder. Veľmi mi vyhovovala jej mäkkosť, pružnosť, poddajnosť. Najviac som si však obľúbil pocit kontroly a istoty, ktorý som mal vďaka tomu, že som dokázal precítiť tvar stupu. Jemná guma sa pri položení krásne zakusla do každej štruktúry. Najviac to však bolo cítiť na plôškach a oblinách bez textúry, ktoré sú typické pre vápno môjho rodného Považia. Zrazu nebol problém postaviť sa na trenie. Koncept, ktorý som dovtedy poznal, no sám som ho nikdy nevedel aplikovať bez poriadnej dávky strachu a nedôvery. Ten pocit istoty sa stal pre mňa návykovým a aj keď som diverzifikoval svoje portfólio lezečiek, Futury si so sebou brávam stále. Teraz však pravdepodobne bude čas na výmenu.


obrazok 3


 

Novinka do rodiny No-Edge

Nedávno sa mi pod ruky dostala Mandala, jedna zo štyroch No-Edge vlajkových lodí kolekcie lezečiek La Sportiva 2024. Doteraz sme poznali stálice Futuru, Genius, minuloročnú Mantru a starší Speedster. Ten týmto rokom odchádza do lezečkového dôchodku a Mandala ho v určitom slova zmysle nahrádza. V duchu hesla same-same, but different je Mandala síce pomysleným nástupcom Speedstra, no koncepciou ide o úplne nový model.

 

Mandala je lezečka určená na náročné lezenie na bouldri aj na lane, patrí teda do kategórie výkonnostnejších a agresívnejších lezečiek. Je koncipovaná tak, aby poskytla viacej podpory ako mäkšia Mantra či Future, je preto oproti nim z môjho pohľadu trochu vhodnejšia na skaly. Vo svojej výbave sa môže popýšiť okrem No-Edge špičky s gumou Vibram XS Grip2 s hrúbkou 3 mm aj P3 technológiou, vďaka ktorej lepšie zostáva držať svoj tvar, to je už ale pri lezečkách od La Sportivy štandardom. V čom Mandala vyniká oproti ostatným No-Edge lezečkám je jednoznačne tvar päty, ktorá drží lepšie ako pri Future a má kopírovať tvar päty súčasnej Solution Comp. Aj pri komplikovanejších pätách drží dobre a nemá tendenciu sa vyzúvať. To určite poteší najmä boldristov a skalných projektovačov (táto päta pomohla napríklad Keenanovi Takahashimu pri jeho nedávnom prvom preleze Gold Standard 8C).

 

obrazok 4 obrazok 5

 

 

 

Špička je veľmi podobná Future, čo mi absolútne vyhovuje, keďže predok Futury mi sedí, a poskytuje veľa pogumovanej plochy na zakladanie špičiek. Parametrovo má byť širšia ako Futura či Mantra, no pri mojej veľkosti som rozdiel necítil. Treba si ale zvyknúť, že na malých stupoch, tak ako všetky No-Edge lezečky, neposkytuje toľko podporu ako lezečka s hranou a stúpanie si treba trochu odmakať lýtkami. Mäkká guma sa však do hraniek dobre zakusne a aj keď treba viacej tlačiť do nôh, pocit stability sa výrazne nestráca.

 

Veľkou výhodou je zapínanie na jeden robustný suchý zips, ktoré pôsobí, že vydrží omnoho dlhšie napríklad v porovnaní s Futurou a zapína sa pohodlnejšie.



Fit a veľkosť

 

Mandala patrí do kategórie lezečiek, ktoré treba trošku napasovať. Odmenou je výborná podpora pri státí na trenie aj na stupoch. Netreba to však s down-sizingom príliš preháňať. Pri príliš malom čísle sa lezečka nevie dostatočne ohnúť a No-Edge efekt je omnoho menej výrazný, nehovoriac o značnej dávke bolesti. Cítiť je to najmä v kolmičkách v outdoore alebo na veľkých krabiciach v indoore.

 

Kým pri Future je moja go-to veľkosť 39 (topánky nosím cca 44), pri Mandale som si v rovnakom čísle pri prvých razoch vytrpel svoje. Zašlo to až tak ďaleko, že som prvýkrát vyskúšal radikálnu metódu sprchovania sa horúcou vodou v lezečkách. Fungovalo to, no nabudúce by som určite išiel aspoň o pol čísla, možno až číslo vyššie. Ako vždy je dôležité vyskúšať lezečky v obchode predtým, ako si ich kúpite. Vhodný je aj tzv. gaučový večer, kedy lezky necháte v sáčkoch na nohách večer pri telke či spoločenskej hre. Ak to aj po gaučovom večeri bude neznesiteľné, sú dve možnosti – buď to risknúť a skúsiť s nimi liezť s tým, že sa ešte možno trochu roztiahnu, alebo zájsť do obchodu a zobrať si o pol čísla väčší pár.


pic02 pic03


 

V indoore

Mandalu som skúšal v indoore na cestách aj na bouldorch a z môjho pohľadu je dobrou, aj keď nie vynikajúcou indoorovou lezkou. Vďaka No-Edge špičke zvláda aj státie na trenie na veľkých moderných štruktúrach a oblinách, päty aj špičky dobre držia pri zakladaní v previsoch a ani v platničkách či položených plazivých bouldroch nezaostáva. Trpí však tým, čo každý all-rounder. Na trenie by možno trošku lepšie fungovala mäkučká Mantra či Theory, na malých ostrých lištách zas trošku chýba hranka. Pri väčšine chytov a stupov, na ktoré na stene narazíme, však funguje dobre. Ak teda nechceme aj do indooru nosiť troje lezečiek, Mandala vie pokryť pomerne široké spektrum profilov a obtiažností.


V outdoore

Mandala bola vyrábaná s tým, že bude brávaná na skaly a je tomu prispôsobená. Pri dotyku so skalou je cítiť, že je mierne tuhšia v porovnaní s Futurou či Theory, na jemnocite pri státi jej to však z môjho pohľadu neuberá a pridať to naopak môže na pocite stability.. Vyššiu tuhosť podľa mňa ocenia najmä lanolezkyne a lanolezci, ktorým pri dlhšom státí na trenie či na malých stupoch pri dlhších cestách poskytne väčšiu oporu. Pri bouldroch som ocenil najmä hlbšiu a stabilnejšiu pätu, ako aj pogumovanú špičku. Pri lezení vonku si vždy beriem niekoľko párov lezečiek – tvrdšie s hrankou, mäkšie s hrankou a No-Edge. Momentálne sú to Solution, Theory a Futura. Je veľmi pravdepodobné, že Mandala bude u mňa do outdooru nahrádzať Futuru najmä kvôli lepšej päte a rovnako dobrej špičke. Nehovoriac o tom, že už nebudem musieť improvizovať pri zaväzovaní roztrhnutých popruhov, ako sa mi párkrát stalo na Future..


pic03pic04


 

Môj názor

Mandala je kamoš, s ktorým chcete ísť primárne na skaly, no nedbá si dobre zaliezť aj v indoore. No-Edge špička dobre funguje na veľké krabice aj neisté vápencové oblinky, a pre tých, čo radi cítia, čo majú pod nohami, je výbornou voľbou. Pogumovaný vršok lezečky je výborný  pri zakladaní špičiek a hlboká päta zodpovedne drží za veľkými chytmi aj menšími lištami. Veľkou výhodou je jeden pevný suchý zips pri zaťahovaní, ktorý určite poteší nejedeného zúfalého majiteľa terajších Futúr či Solutionov. Miernou nevýhodou môže pre niekoho byť vyššia tuhosť, ktorú pocítia pravdpodobne najmä indoorový lezci, naopak ocenia ju podľa mňa lanolezkyne a lanozeci, ako aj skalné bouldristky a bouldristi. Za mňa je Mandala naozaj dobrá lezečka, ktorá na nejaký čas zaberie miesto v mojom lezeckom arzenáli. U mňa vyhráva najmä dobrá päta a zapínanie, a som rád, že má v sebe všetko dobré, čo mám na No-Edge technológii rád.

 

A ešte raz pripomeniem, že kým naozaj dobre nepoznáte svoju veľkosť, vždy je lepšie prísť si lezky vyskúšať priamo do obchodu – napríklad do Yak&Rysy


 

Aďo Capko

Foto © Katarína Šostáková

Foto archív La Sportiva