Kempovanie a búrky
Kempovanie a búrka
Ako sa chrániť pred bleskami
Obloha stmavne, mraky sa zväčšujú a do pätnástich minút nad vami exploduje prudká búrka - počas leta je to celkom bežný scenár. Pre tých z vás, ktorí kempujú v prírode mimo táborov počas takýchto poveternostných podmienok, môžu byť dôležité nasledujúce pravidlá správania. Spolu s našim kolegom a expertom na outdoorové aktivity Michaelom Bösigerom vám vysvetlíme, na čo treba pamätať pri spánku v stane počas búrky.
V lete sa v horách môžu rýchlo vyskytnúť silné búrky. Tieto búrky sú zvyčajne sprevádzané silnými zrážkami, nárazmi vetra a krupobitím. Ak ste v takejto situácii nútení spať v stane, je dôležité hľadať vhodné miesto ponúkajúce dostatočnú ochranu - nielen pred údermi blesku.
Nemali by ste podceňovať šance na zásah bleskom. Napriek tomu je dôležité mať na pamäti ďalšie nebezpečenstvá búrok: búrky môžu ľahko zničiť váš stan a odtrhnúť ho od zeme. Silné dažde ho môžu zaplaviť a premočiť. A v najhoršom prípade môže prísť dokonca zosuvu pôdy či kamennej lavíne. Všetky tieto veci musíte dôkladne zvážiť, ak hrozí búrka.
Tip Tatonka: Najdôležitejším pravidlom je neustále sledovať počasie. Najskôr si prezrite predpoveď počasia a priebežne kontrolujte, či nedošlo k zmene podmienok. Ak by ste o tom mali nejaké pochybnosti, mali by ste sa otočiť alebo včas nájsť bezpečné miesto. Aj keď to vyzerá, že je príjemné a teplé počasie, nikdy by ste nemali opustiť domov bez nepremokavého a teplého oblečenia. Najmä v horách spôsobujú búrky väčšinou silné poklesy teploty.
Kempovanie v búrke môže byť veľmi nebezpečné, najmä v horách.
Ukryte sa: počas búrok nie je stan bezpečné miesto
Pokiaľ je to možné, mali by ste sa pokúsiť - najmä v horách - nájsť útočisko v pevnej budove, napríklad v horskej chate, ak sa blíži búrka. Ak je v blízkosti auto, dá sa použiť ako bezpečné miesto. Stan na druhej strane neposkytuje vôbec žiadnu ochranu pred bleskom.
V porovnaní s automobilom nemôže stan fungovať ako faradická klietka, ktorá dokáže prenášať elektrinu z jej povrchu do okolitého prostredia. Ak blesk zasiahne stan, energia bude nerovnomerne zvedená rámom stanu do pôdy. V dôsledku toho sa hromadí elektrický potenciál v pôde pod stanom a výsledkom je nebezpečné krokové napätie.
Ak sa v okolí rámu stanu nachádzajú ľudia, ktorých telá sú lepšie prepojené so zemou ako stĺpy stanu, môže vzniknúť nebezpečenstvo preskočenia iskier. To je život ohrozujúce, pretože elektrina by mohla prúdiť cez telo.
Ako vidíme, stan nie je ochranou pred bleskom. Ak nenájdete žiadne útočisko, je najdôležitejšie správne kempovacie miesto a vhodné pravidlá správania.
Vyhnite sa exponovaným miestam, ako sú kopce, horské hrebene alebo brehy riek.
Taktiež na okraji lesa alebo pod voľne stojacimi stromami by ste za žiadnych okolností nemali postaviť svoj stan, ktorému hrozí búrka. Na druhej strane v husto pestovanom lese nie je riziko zásahu bleskom vyššie ako na iných miestach.
Zásadné: blesky môžu priťahovať kovové vybavenie, ako sú turistické palice, cepín, karabíny, ale aj riad ako varič, hrnce alebo hrnčeky. Skladujte ich pár metrov od seba, vodotesne zabalené na bezpečnom mieste. To isté platí pre odistenie ferrat: železné rebríky a laná prenášajú elektrinu zvlášť dobre. Vždy dodržiavajte bezpečnú vzdialenosť!
Všeobecná teória, že v prípade búrky majú ľudia hľadať kryt pod dubom, je úplný nezmysel. Všetky druhy stromov rovnako priťahujú blesky.
Aj keď vplyv blesku na stromy sa môže líšiť: dubová členitá, hrubá kôra obsahuje viac vody ako ostatné. Kvapalina sa šíri po veľkom povrchu. Ak ho zasiahla blesk, poškodenie zvyčajne vyzerá zničujúco.
Tiež by ste sa mali vyvarovať stípom elektrického napájania a vedeniu vysokého napätia.
Ak je príliš neskoro opúšťať stan, mali by ste zvážiť nasledujúce:
-Nedotýkajte sa rámu ani krytu stanu. Pokúste sa zostať v jeho strede.
-Posaďte sa v čo najkompaktnejšej polohe. Dotyk so zemou iba na jednom mieste vás môže ochrániť pred elektrickým výbojom (krokové napätie).
-Nikdy nesedte na holej zemi. Suchá nafukovacia matraca, niekoľkokrát zložená kempingová rohož alebo batoh vám môžu pomôcť zlepšiť izoláciu, vďaka čomu budete menej uzemnení.
Okrem blesku existujú ďalšie nebezpečenstvá, pred ktorými musíte svoj stan chrániť: silný dažď a zrážky.
Silné vetry a výchrice
Na jednej strane by mal byť váš stan chránený pred vetrom. Na druhej strane tieto údajné bezpečné miesta zahŕňajú ďalšie nebezpečenstvá. Stromom by ste sa mali v každom prípade vyhýbať. Vetvy sa môžu zlomiť a spadnúť na váš stan. Okrem toho musíte rátať so suchými stromami v okolí, ktoré by mohli na vás ľahko spadnúť. V najhoršom prípade celý strom výtrhne z koreňov. Ak ste si vedomí smeru vetra v okolí, postavte svoj stan tak, aby poskytoval čo najmenší cieľ.
Aj vás a váš stan môže poškodiť veľké množstvo vody. V depresii môže nahromadená voda zaplaviť váš stan a namočiť batožinu i spacák.
Okrem toho sa radšej vyvarujte miestam ohrozených prívalovou vodou alebo vyschnutým zátokám. Silné dažde môžu zmeniť koryto potoka na prítokovú rieku, ktorá - v najhoršom prípade - môže odtrhnúť váš stan.
Pred stanom si tiež dôkladne preverte útesy a svahy. V prípade búrky sú možné aj zosuvy pôdy. Zamyslite sa vopred, odkiaľ môže voda pochádzať a kam by šla.
Ako zistiť vzdialenosť búrky? Existuje jedno jednoduché pravidlo: jednoducho spočítajte sekundy medzi bleskom a hromom. Vynásobte toto číslo 342 (zvuková rýchlosť). Výsledkom je vzdialenosť búrky v metroch.
Napriek tomu niekedy môže byť blesk niekoľko kilometrov pred búrkou. Ak búrka neprichádza vaším smerom, ste v bezpečí, taktiež akonáhle budete môcť odpočítať 20 sekúnd medzi bleskom a hromom. Dovtedy neostáva nič iné, ako udržať pokoj a zvážiť všetko uvedené vyššie. A ak budete mať šťastie, búrka zmizne tak rýchlo, ako sa priblížila.